A gerincsérvről

Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő


A mozgásszervi
szakértő



A gerincsérv


Gerincsérv esetén a gerincoszlopot alkotó csigolyák közötti korongok, azaz a porckorongok degeneratív megbetegedéséről van szó. A gerincoszlop összesen 33-35 csigolyából áll, melyek között a rugalmas összeköttetést a porckorongok adják. A porckorongok a gerinc „lengéscsillapítói”, tehát a mozgás során keletkező rezgéseket tompítják. A porckorongok szerkezete nem homogén, a külső részét tömörebb, rostos gyűrűk alkotják, a belsejét pedig egy puha, kocsonyás állagú, magas víztartalmú szövet adja. Porckorongsérv, azaz gerincsérv esetén a porckorong külső gyűrűs része átszakad, és a belső kocsonyás mag kitüremkedik a gerinccsatorna felé. A kitüremkedés, azaz előboltosulás, gerinccsatorna szűkületet okoz és nyomja az ideget, így nagyon erős, akár kisugárzó fájdalmat okoz.

gerincserv okai

A gerincsérv egy degeneratív, azaz kopásos gerincbetegség. A porckorongok rugalmasságukat a magas folyadéktartalomnak köszönhetik, mely azonban az évek során, természetes módon egyre csökken. Ez a folyamat a kopás, mely általában már a huszonéves korban megkezdődik, azonban mindenkinél egyénileg különbözhet, hogy mikor alakul ki miatta a sérv, illetve, hogy egyáltalán kialakul-e. A megfelelő folyadékfogyasztás fontos a megelőzésben, azonban nem elég. Az ülőmunka, a mozgásszegény életmód vagy a hirtelen nagy megterhelés is kiválthat gerincsérvet.

Például ülés során az ágyéki gerinccsigolyák fokozott terhelésnek vannak kitéve, helytelen testtartás esetén pedig a terhelés exponenciálisan nő. Egy megerőltető edzés vagy egy nehéz tárgy emelése is kiválthat sérvet, ezért fontos odafigyelni a megelőzési lehetőségekre. Az ülőmunkát végzők és a sportolók számára kiemelten fontos a rendszeres gerinctorna, mellyel a gerinc menti mélyizmok megerősíthetőek. A rendszeres mozgás, a megfelelő vízfogyasztás és a dohányzás mellőzése azonban mindenki számára ajánlott!

  • Erős fájdalom, mely akár mozgásképtelenséget is okozhat.
  • Zsibbadásérzés a végtagokban.
  • Szintén a végtagok felé, vagy a tompor irányába kisugárzó fájdalom.
  • Üléskor, terheléskor fokozódó panaszok.
  • Lábfej vagy kézfej gyengeség, izomerő csökkenés a végtagokban.
  • Járászavar.
  • Vizelettartási nehézség.

Az utolsó három tünetet nevezik neurológiai tünetnek, melyek műtéti indikációt jelentenek. Amennyiben ezeket nem tapasztalja, nagy eséllyel konzervatív (nem műtéti) módon is gyógyítható a panasza.

gerincserv kezelése

Amennyiben a fájdalom mozgásbeszűkülést, esetleg mozgásképtelenséget okoz, vagy 3-4 nap alatt sem csillapodik, azonnal keressen fel ortopédus, gerincgyógyász vagy reumatológus szakorvost. Amennyiben zsibbadásos tüneteket, végtaggyengeséget vagy vizelettartási nehézséget is tapasztal, forduljon neurológus vagy idegsebész szakorvoshoz. A gerincsérv diagnosztizáláshoz a fizikai vizsgálaton felül szükséges képalkotó diagnosztika is (CT vagy MRI), melyen igazolást nyer a sérv kialakulása és pontos helyzete is. A kezelést csak ezután tudja a szakorvos meghatározni.

terdfajdalom kezelése

Amennyiben a tünetek nem indokolják a műtéti beavatkozást, konzervatív kezelési módszerek ajánlottak. A fájdalom csillapítására és a gyulladás csökkentésére non-szteroid gyulladáscsökkentők szedése ajánlott 7-10 napig. Ez azonban csak a tüneteket csillapítja, az oki kezelés ezután következik fizioterápia formájában. Speciális gyógytorna (McKenzie- módszer, manuálterápia, balneoterápia) rendszeres alkalmazásával, gyógymasszázzsal és úszással a gerincsérv legtöbb esetben visszahúzódik, és a panaszok megszűnnek.

Azonban ezután is szükséges a mindennapokba beépíteni a rendszeres mozgást, tornát és masszázst a panaszok visszatérésének és a további sérv kialakulásának megelőzése érdekében. Amennyiben a panaszok indikálják, műtéti megoldása jön szóba. A beavatkozást kórházi körülmények között, altatásban, idegsebész orvos végzi. A műtét utáni rehabilitáció szerves része a gyógytorna, azonban a fent leírt életmódváltás a műtött páciensek számára is kötelező.